Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje naukowe
(1)
Status
available
(5)
Branch
Ropa - Wypożyczalnia
(3)
Łosie - Wypożyczalnia
(2)
Author
Borowski Andrzej (1945- )
(1)
Curtius Ernst Robert (1886-1956)
(1)
Gauden Grzegorz (1953- )
(1)
Hodorowicz Stanisław Andrzej (1941- )
(1)
Jaworski Stanisław (1934- )
(1)
Ruszała Kamil (historyk)
(1)
Sadecki Jerzy (1950- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(3)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Chemicy
(1)
Górale
(1)
Hodorowicz, Stanisław Andrzej (1941- )
(1)
I wojna światowa (1914-1918)
(1)
Parlamentarzyści
(1)
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (Nowy Targ)
(1)
Pogrom lwowski (1918)
(1)
Pogromy Żydów
(1)
Profesorowie
(1)
Przemoc zbiorowa
(1)
Stosunki etniczne
(1)
Uchodźcy
(1)
Uniwersytet Jagielloński
(1)
Wysiedlanie
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
1701-
(1)
1914-1918
(1)
1918-1939
(1)
1939-1945
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Europa
(1)
Galicja (kraina historyczna)
(1)
Kraków (woj. małopolskie)
(1)
Lwów (Ukraina, obw. lwowski)
(1)
Nowy Targ (woj. małopolskie)
(1)
Genre/Form
Encyklopedie
(1)
Literatura
(1)
Literatura łacińska
(1)
Literatury europejskie
(1)
Materiały pomocnicze dla szkół
(1)
Monografia
(1)
Reportaż
(1)
Wywiad rzeka
(1)
Domain
Historia
(3)
Chemia
(1)
Nauka i badania
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
5 results Filter
Book
In basket
Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 jest pierwszym obszernym studium poświęconym temu wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo całkowicie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych głównie przez ukraińskich i żydowskich (!) bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście. Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić. Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku. Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych. (nota wydawcy)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Łosie - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).081 (1 egz.)
Book
In basket
Jest to fascynująca książka o życiu góralskiego chłopaka z Bukowiny Tatrzańskiej, który z uporem piął się w górę, aż do rektorskich gronostajów i godności senatora RP. Profesor Stanisław Hodorowicz to wybitny Małopolanin, góral z dziada pradziada, hetman podhalańskich zbójników, autor słownika gwary góralskiej, a jednocześnie ceniony chemik, były dziekan i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz twórca – wraz z samorządem województwa – Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. W rozmowie z krakowskim dziennikarzem szczerze i barwnie mówi o historii rodzinnego Podhala, języku, kulturze i byczajach, ale i o przemianach, jakie dokonały się pod Tatrami. Opowiada też o życiu uniwersyteckim i politycznym, naukowych sukcesach, udziale w modernizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworzeniu podhalańskiej uczelni, a także senatorskich dokonaniach na rzecz Małopolski. Autorem wywiadu rzeki jest Jerzy Sadecki, były reporter „Gazety Krakowskiej”, „Tygodnika Solidarność” i „Rzeczpospolitej”, obecnie publicysta niezależny i wykładowca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; ma w swym dorobku m.in. książki: Ziarna gniewu, Editions Spotkania, Paryż 1989; Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei, podziemne Wydawnictwo MOST, Warszawa 1989; Trzynastu. Premierzy wolnej Polski, Universitas, Kraków 2009; Ambasador, wywiad rzeka z Jerzym Bahrem, Agora 2013; Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie, Fundacja Karpacka, Sanok 2013.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Ropa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Tekst cytowanych materiałów żródłowych tł. z jęz. ang., fr., hisz., łac., niem.
Tyt. oryg.: Europäische Literatur und lateinisches Mittelalter.
"Literatura europejska i łacińskie średniowiecze" z całą pewnością może być uznana za opus magnum (ba: maximum!) Ernsta Roberta Curtiusa. Książka ta jest panoramą historii literatury średniowiecza w jej jakże różnorodnych przejawach. Nie jest to przy tym bynajmniej ujęcie podręcznikowe. "Literatura europejska..." to właściwie zbiór autonomicznych tekstów, które spięte są wyraźnie zarysowaną ideą, ideą trwania i ewolucji tradycji antycznej.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Ropa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 82 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Ropa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 8 P (1 egz.)
Book
In basket
Galicyjski eksodus : uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów / Kamil Ruszała. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", 2020. - 479, [1] strona, [15] stron tablic, [1] karta złożona : fotografie, ilustracje, mapy, plany ; 23 cm.
Współfinansowanie: Wydział Historyczny (Uniwersytet Jagielloński), Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak".
Galicyjski Eksodus przedstawia zapominane doświadczenie uchodźstwa lat I wojny światowej. Autor dotarł do źródeł austriackich, czeskich, węgierskich, słoweńskich, ukraińskich i polskich, by ukazać sytuację od ucieczki i ewakuacji w poszczególnych latach wojny, poprzez pobyt na uchodźstwie, aż po kwestie powrotów czy pozostania w krajach sukcesyjnych po 1918 roku. To zarazem opowieść o relacji międzykulturowej mieszkańców tej samej monarchii, którym przyszło spotkać się dopiero w warunkach kryzysu wojennego, tuż przed agonią swojego państwa. Sytuacja ta pokazała, jak głęboko podzielone były światy trzech aktorów książki: uchodźców, ludności miejscowej oraz władzy, która musiała poradzić sobie z nieznanym dotychczas na taką skalę problemem. W książce opisano realia tego spotkania: próby gościnności czy sprawności aparatu biurokratycznego, chęć akceptacji, kwestie wykluczenia, tożsamości, samoorganizacji, a przede wszystkim – reakcje w konfrontacji każdej warstwy społecznej z azylantami. (nota wydawcy)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Łosie - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).078 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again